logo

نیما

آموزش مجازی نیما

Form

بررسی مشکلات انتخاب واحد

پایگاه اطلاعاتی

پایگاه های اطلاعاتی

تصویر افتخارات دانشجویی

افتخارات دانشجویی

تصویرافتخارات هیئت علمی

افتخارات اعضای هیئت علمی

edu

سامانه دانشگاهی

 معرفی اجمالی گروه‌های آموزشی-پژوهشی دانشکده

الف) معرفی گروه مهندسی معدن

گروه مهندسی معدن تنها گروه مرتبط با علوم مهندسی معدن در سطح استان مرکزی می‌باشد که در حال حاضر در دانشکده مهندسی علوم زمین در مقاطع کارشناسی مهندسی معدن و کارشناسی ارشد دانشجو می‌پذیرد. در مقطع کارشناسی مهندسی معدن بسته­های ترکیبی تخصصی شامل اکتشاف -فرآوری مواد معدنی و استخراج- مکانیک سنگ ارائه می­شود. در بسته اکتشاف - فرآوری مواد معدنی با بهره­گیری از روش‌های مختلف زمین­شناسی به شناسایی مواد معدنی (کانی­ها و سنگ­ها) پرداخته و به صورت تهیه نقشه­های مورد نیاز و جمع­آوری نمونه‌ها مورد استفاده واقع می‌شود. در مراحل تفضیلی‌تر، مواد معدنی از طریق روش­های ژئوشیمیایی و ژئوفیزیکی بر اساس خواص فیزیکی و شیمیایی، عمق، شکل، گسترش و ساختار درون­گیر آنها شناسایی شده و به شکل نقشه و یا مدل کانسار نمایش داده­ می­شود. در مقطع کارشناسی ارشد مهندسی معدن –اکتشاف مواد معدنی به شکل تخصصی­تری این فرآیند دنبال خواهد شد. در این بسته نیز مباحث فرآوری مواد معدنی ارائه می‌شود. در بسته مکانیک سنگ-استخراج رفتار مکانیکی سنگ در برابر عوامل بیرونی و درونی و تغییرات آنها مورد بررسی قرار می­گیرد، و در نهایت داده­هایی گردآوری می­شود که  با استفاده از اطلاعات به دست آمده از آنها بتوان سازه‌های مهندسی را در داخل یا روی سنگها به نحو پایداری طراحی و بنا نمود. مطالعات مکانیک سنگ کاربرد وسیعی درگودبرداریهای سطحی (معادن روباز)، گودبرداری‌های زیرزمینی (تونل‌ها، حجره‌های زیرزمینی و کارهای دفاعی)، پروژه‌های سازنده‌های سطحی (پل، ساختمان‌های بلند، نیروگاه‌ها و سدها)، مسیرهای حمل و نقل (بزرگراه­ها، خط آهن،کانال و خط لوله) و بهره‌برداری از منابع انرژی (استخراج نفت و دفن زباله­های اتمی) دارد. در مقطع کارشناسی ارشد به شکل تخصصی­تری این فرآیند در دانشکده دنبال می‌شود.

ب) معرفی گروه مهندسی نقشه‌برداری

مهندسی ژئوماتیک، به عنوان مجموعه علوم و فناوری‌های جمع آوری، ذخیره سازی، مدیریت، نمایش و پایش داده‌های مرتبط با زمین، یکی از علوم اساسی و تاثیرگذار در فراهم آوری زیرساخت‌های توسعه پایدار کشورها تلقی می‌شود.

گروه مهندسی نقشه‌برداری دانشگاه صنعتی اراک از قدیمی‌ترین رشته­های این دانشگاه، منطقه و حتی کشور می­باشد و از سال 1376 فعالیت خود را در دوره کارشناسی آغاز کرده است. این گروه از همان بدو تاسیس همواره ارتباط خوبی با صنعت داشته است. چنانچه آمارها نشان می­دهد، از سال 1378 تا سال 1396 گروه مهندسی نقشه برداری حدود 52% از کل قراردادهای ارتباط با صنعت دانشگاه را از آن خود کرده است. این آمار زمانی درخشان­تر است که سرانه ارتباط با صنعت اساتید گروه­ها با یکدیگر مقایسه شود.

اینجاست که می­توان به عملکرد مطلوب ارتباط با صنعت گروه مهندسی نقشه‌برداری در طی سال­های گذشته پی برد. در این راستا لازم به ذکر است که تهیه نقشه نیمی ‌از شهرهای استان مرکزی توسط گروه مهندسی نقشه برداری دانشگاه صنعتی اراک انجام شده است.

هم اکنون تعداد اعضای هیات علمی‌ گروه شامل 5 نفر و یک بورسیه در گرایش‌های مختلف می‌باشد که زمینه و بستر مناسبی را برای پژوهش و توسعه تحصیلات تکمیلی در زمینه‌های بین رشته‌ای با توجه به شرایط و نیازهای کشور و نیز توسعه و تعمیق ارتباطات با دستگاه‌های اجرایی و صنایع مرتبط و راه اندازی زیرساخت‌های دیگر نظیر واحدهای فناوری و مراکز تحقیقاتی فراهم کرده است. از نظر آموزشی گروه مهندسی نقشه‌برداری دانشگاه صنعتی اراک از سال 1376 تاکنون 22 دوره ورودی کارشناسی مهندسی داشته است و از نظر آماری فارغ التحصیلان این رشته همواره دارای رتبه‌های برتر کنکور کارشناسی ارشد (برای مثال رتبه 1 کنکور کارشناسی ارشد سال 1381) بوده اند. به لحاظ جذب فارغ التحصیلان در بازار کار نیز دانش آموختگان این دانشگاه از حیث کمی ‌و کیفی همواره سرآمد بوده‌اند.

 

ج) گروه مهندسی ژئومکانیک دانشکده مهندسی علوم زمین

گروه مهندسی ژئومکانیک دانشکده مهندسی علوم زمین، یک گروه بین رشته‌ای می‌باشد که متشکل از:

1) کارشناسی مهندسی عمران

2) کارشناسی ارشد مهندسی مکانیک سنگ (ژئومکانیک)

در ادامه بصورت خلاصه به برخی از نیازهای منطقه به تخصص‌های مرتبط با ژئومکانیک پرداخته شده است:

1) کاربرد تخصص‌های مرتبط با ژئومکانیک در طراحی سازه‌های سطحی

بعلت وجود فعالیت‌های عمرانی زیربنایی از جمله احداث سد، استخراج معادن روباز، تحقیق و پژوهش و تربیت متخصصین مرتبط با مباحثی همچون مطالعات ساختگاهی و فونداسیون، طراحی شیب و پایدارسازی آن‌ها و طراحی و پایدارسازی پله‌های معدنی را ضرورت بخشیده است. مباحث مختلف طراحی و اجرای سدها و شیب‌های عمرانی و معدنی در ارتباط با علم ژئومکانیک می‌باشد. بعنوان نمونه از سدهای موجود در منطقه چهار آموزش عالی می‌توان به سد کمال صالح، سد الغدیر، سد حشیان، سد انجیرک در استان مرکزی و سد پانزده خرداد و سد سنجگان در قم اشاره نمود. از طرف دیگر، مطالعات مربوط به پایداری، ایمنی و مسائل محیط زیستی سدهای باطله که احداثشان از ضروریات فعالیت‌های کارخانه‌های فرآوری مواد معدنی می‌باشند، از دیگر نیازهای استان‌های این منطقه به متخصصین مرتبط می‌باشد.

2) کاربرد تخصص‌های مرتبط با ژئومکانیک در مخازن نفتی

ذخیره‌سازی زیرزمینی گاز طبیعی در ایران به واسطه نقش اثرگذار آن در مهار نوسانات عرضه و تقاضای داخلی این منبع مهم و استراتژیک و به واسطه موقعیت ژئوپلیتیکی کشور جمهوری اسلامی‌ایران و جایگاه رفیع ذخایر نفت و گاز، نقش بسزایی در افزایش تعاملات با جامعه بین المللی و ارتقاء سهم گاز از تجارت جهانی ایفا می‌نماید. در راستای سیاست‌های وزارت نفت، شناسایی مخازن و ساختارهای زیرزمینی که قابلیت تبدیل به مخازن ذخیره سازی گاز را داشته باشد در دستور کار شرکت قرار گرفته و از سال 1389 تاکنون دو پروژه عظیم پالایشگاهی سراجه قم و شوریجه خانگیران به همت پرسنل این صنعت و حمایت مسئولین صنعت نفت و دولت در شمال شرق و فلات مرکزی ایران با ظرفیت 9/3 میلیارد متر مکعب گاز طبیعی در فاز اول تکمیل و مورد بهره برداری قرار گرفته است. گاز برداشتی از این مخازن در طول سالیان توانسته است پشتیبانی بی بدیلی از شبکه خطوط گاز رسانی سراسری به عمل آورد.

ورود مقوله نوپای ذخیره سازی زیرزمینی گاز طبیعی به صنعت نفت کشور جمهوری اسلامی‌ایران در مقایسه با صنعت جهانی ذخیره سازی گاز طبیعی که بیش از یک قرن تجربه را یدک می‌کشد، دانشکده مهندسی علوم زمین دانشگاه صنعتی اراک را بر آن داشت تا با تلاش در راستای بستر سازی جهت اخذ گروه مهندسی ژئومکانیک و تربیت نیروهای متخصص رسالت خود را در جهت کسب و گسترش این علم فناوری‌های این صنعت به انجام برساند. شایان ذکر است که وزارت نفت کشور برنامه توسعه مخازن ذخیره سازی گاز را بطور خاص در فلات مرکزی ایران در دست مطالعه و اجرا دارد. بعبارتی دیگر مرکز کشور به دلایل متعدد عملیاتی و وجود پتانسیل‌های لازم از جمله مخازن طبیعی (مانند سراجه قم) و نیز گنبدهای نمکی بعنوان اولویت اول جهت ذخیره سازی مطرح می‌باشد. 

3) کاربرد تخصص‌های مرتبط با ژئومکانیک در تونل و فضاهای زیرزمینی عمرانی

در منطقه چهار آموزش عالی با فعالیت‌های عمرانی متنوعی از جمله در بخش حمل و نقل و صنعت آب مواجه هستیم که بخش عمده این فعالیت‌ها مرتبط با تخصص‌های ژئومکانیک می‌باشد. مهم‌ترین مسئله در بخش حمل و نقل، بحث حمل و نقل عمومی ‌است که عمده‌ترین آن مربوط به مترو می‌شود. در منطقه چهار آموزش عالی با پروژه‌های بزرگ متروی شهری و اجرای انواع تونل‌های عمرانی مواجه می‌باشیم. از جمله این پروژه‌ها می‌توان به اجرای متروی شهر قم و برنامه آتی برای اجرای متروی شهری در اراک و همچنین پروژه ملی انتقال آب قمرود اشاره نمود. بنابراین، تربیت نیروهای متخصص در زمینه اجرای پروژه‌های حمل و نقل شهری که از قسمت‌های زیربنایی مدیریت شهری به شمار می‌رود، می‌تواند سبب تسریع در توسعه شهرهای منطقه شود. 

تصویر تقویم آموزشیتقویم آموزشی  تصویر فرم ها و آیین نامه هافرم ها تصویر اعضای هیات علمیاعضای هیئت علمی تصویر افتخارات دانشکدهافتخارات دانشکده

لینک های مفید: